czwartek, 17 marca 2011

Puree z czerwonej soczewicy dla najmłodszych, czyli soczewica rozp...apciana

- Popatrz Eluś jak nam się pogoda sp... - w tym miejscu matka się opamiętała, zawiesiła głos i za chwilę z uśmiechem na twarzy zgrabnie dokończyła - apciała. Co prawda twór językowy wyszedł trochę potworkowaty, ale czego się nie robi z szacunku dla dziecka :)? Po co te małe uszy wystawiać na działanie wulgaryzmów od samego rana?
Nie zmieniło to jednak faktu, że matula miała tak przeogromną potrzebę nazwania po imieniu tego co zobaczyła z samego rana za oknem, że....zatkała uszy Elątku i szepnęła bardzo cichuteńko pod nosem - spier.... (z szacunku do ciebie czytelniku matka polka też nie dokończy). 
Czy mi ulżyło? Ulżyło a i owszem. Tak to już działa - uzasadnione użycie wulgaryzmu automatycznie sprawia, że człowiekowi lepiej się robi.
- Spapciała się pogoda Eluniu, deszczyk zaczął padaaać, słonko się schowaaało - matula wygłaszała monolog z łagodnym uśmiechem dalej, jak gdyby nigdy nic - pogoda się spapciała i soczewica też się spapcia....na obiadek! :). Trochę będzie Eluś pi...TOLEEENIA ;) z tą soczewicą, ale warto, bo to dla twojego zdrowia.

Puree z czerwonej soczewicy
(po 7 miesiącu)

2 łyżki czerwonej soczewicy
łyżeczka masła
pół ugotowanego żółtka

Przygotowanie

Rozgrzewamy patelnię.

2 łyżki czerwonej soczewicy opłukujemy.

Soczewicę wrzucamy na patelnię i osuszamy ją na patelni ciągle mieszając, żeby nie zaczęła przywierać.

Osuszoną soczewicę mielimy w młynku do kawy.

W rondelku doprowadzamy do wrzenia około 120 ml wody.

Na gotującą się wodę wrzucamy soczewicę i mieszamy (niestety soczewica lubi przywierać do garnka, jakaś siła tajemna przyciąga ją do jego dna).

Soczewicę gotujemy około 15 minut na małym ogniu. (Jeśli w trakcie gotowania soczewica wchłonie całą wodę i zacznie się z garnkiem niebezpiecznie jednoczyć dolewamy odrobinę wody.)

Ugotowaną soczewicę łączymy z łyżeczką masła i połową ugotowanego żółtka.

Podajemy np. z brokułami. Mojemu prywatnemu dzieciowi bardzo smakowało :)


2 komentarze:

  1. muszę to zrobić Kece!mniam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kyjo puree z soczewicy można z powodzeniem zmieszać z puree ziemniaczanym i przemycić je na talerz starszego dziecia :). Spróbować zawsze można.

    OdpowiedzUsuń